Szkolenie

SZKOLENIE: Niemiecka ustawa o obowiązkach należytej staranności przedsiębiorców w łańcuchach dostaw a polskie firmy: wyzwania i praktyka

08.11.2023
10:00 - 12:00
bezpłatne
Wrocław
DIG, ul. Świdnicka 39

Opis

Dolnośląska Izba Gospodarcza zaprasza do udziału w szkoleniu poświęconym tematyce niemieckiej ustawy, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.  dotyczącej obowiązków należytej staranności przedsiębiorców w łańcuchach dostaw (Lieferkettengesetz), oraz jej istotnego wpływu na polskie firmy, współpracujące z zachodnimi sąsiadami, którzy są dostawcami przedsiębiorstw niemieckich zatrudniających ponad 1000 osób. Ustawa dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorstw z łańcucha dostaw, także tych małych, które nie są bezpośrednimi dostawcami firm niemieckich. Jeżeli tylko współpracują z firmą, która jest dostawcą firmy niemieckiej, już obowiązywać ich będzie ustawa.

Ustawa ta diametralnie zmienia relacje pomiędzy niemieckimi firmami, a ich polskimi dostawcami. Pod ustawę podlegają wszystkie etapy prowadzące do wytworzenia towaru lub usługi, począwszy od pozyskania surowców, poprzez transport, magazynowanie, usługi finansowe czy ubezpieczeniowe, zatrudnienie pracowników, dostawę materiałów biurowych itp., do dostawy do odbiorcy końcowego.

Prowadzenie tej międzynarodowej współpracy będzie obwarowane nowymi obowiązkami prawnymi dla obu stron. Docelowo ustawa ta obejmie ok. 4800 niemieckich podmiotów
i dziesiątki tysięcy ich dostawców. Kary mogą sięgać do 800 000 EUR lub 2% globalnego obrotu gdy obroty powyżej 400mln. EUR.

Z perspektywy polskich firm, które uczestniczą w niemieckim łańcuchu dostaw – eksportują produkty lub świadczą usługi, ważne jest dostosowanie wewnętrznych polityk jak i umów z ich dostawcami świadczących o ochronie środowiska i praw człowieka. Ich brak może doprowadzić nawet do rozwiązania umowy.

Jeżeli:

  • eksportujesz produkty lub ich elementy do Niemiec,
  • świadczysz usługi na rzecz firm działających na ternie Niemiec,
  • zależy Ci na zwiększeniu konkurencyjności na rynku niemieckim,
  • Twoja firma jest kapitałowo powiązana z firmą niemiecką,
  • chcesz dostosować swój łańcuch dostaw do wymogów Lieferkettengesetz,
  • nie chcesz płacić kar wynikających z nieprzestrzegania wymogów nałożonych przez niemieckich kontrahentów,
  • chcesz odpowiednio przygotować swoją firmę do współpracy z niemieckimi podmiotami,

to szkolenie jest skierowane właśnie do Ciebie.

Szkolenie będzie prowadzone przez doświadczonego prawnika – r. pr. Sylwię Stępniewską-Idzior, Partnera i Head of German Desk w kancelarii SMM Legal.

Rejestracja

https://dig.sorga.pl/rekrutacja?r=Szkolenia&Szkolenie=41

Zapraszamy przedsiębiorców i osoby odpowiedzialne za zarządzanie łańcuchem dostaw do udziału w szkoleniu, które pomoże zachować pozycję Państwa firmy na niemieckim rynku.

 

Dołącz do Dig, to proste!

Wysyłasz
formularz

Analizujemy
Twoje zgłoszenie

Korzystasz
z benefitów